Analýza Filipa Šeboka: Už teď je jisté, že rozšíření nového typu koronaviru v Číně, které je nejzávažnější zdravotní krizí v zemi od vypuknutí epidemie SARS před téměř dvaceti lety, značně poškodí tamní hospodářství a jistě bude mít dopad i na světovou ekonomiku. Zatím nejtěžší rány utržil čínský zábavní průmysl, především kina, a podnikání v cestovním ruchu.
S pokračováním krize navíc hrozí, že negativní vlivy potrvají dlouhou dobu a ohrozí celkovou ekonomickou stabilitu Číny, což je špatná zpráva nejen pro Peking, ale i pro celý svět. Koronavirus se tak může stát další globální „černou labutí“, tedy nepředvídatelnou událostí s mimořádnými dopady.
Epidemie nabrala od prvních známých případů z konce prosince rychlý spád. Reakce úřadů na sebe nechala nějakou dobu čekat. A vypadalo to jako nanejvýš lokální krize, kterou nebude problém dostat pod kontrolu. Poté co si uvědomili závažnost situace (a také politických důsledků, které jim hrozily), však úředníci přistoupili k poměrně rázným krokům.
Po Wu-chanu, hlavním městě provincie Chu-pej a epicentru nákazy, byla postupně karanténa uvalena na všechna větší města v této středočínské provincii. Různá omezení týkající se dopravy, veřejných akcí, činnosti firem i institucí byla postupně přijata po celé Číně.
Celý článek si můžete přečíst v Deníku N.
Image source: Pixabay