Analýza alternativních médií
Projekt MapInfluenCE se dlouhodobě věnuje mapování obrazu Číny ve středoevropských médiích, přičemž nejnovější výzkumný projekt kombinuje právě zkušenosti získané z předchozích podrobných analýz a odborné znalosti specifického prostředí alternativních médií, která jsou známá svými proruskými tendencemi.
Úsilí Ruska a Číny o získání vlivu ve středoevropském mediálním prostředí bylo v minulosti analyzováno převážně odděleně a otázka, zda Rusko a Čína spolupracují při šíření narativů, zůstávala po dlouhou dobu z velké míry nezodpovězena. Náš výzkum tedy přináší odpovědi na základní otázku o povaze prolínání čínských a ruských narativů a poskytuje komplexní a jedinečnou analýzu informování o klíčových tématech spojených s Čínou ze strany středoevropských alternativních médií. Zároveň přináší nový vhled do fungování samotné alternativní mediální scény.
Následující vizualizace znázorňují výsledky analýzy MapInfluenCE, která detailně zkoumala téměř 1500 článků o pěti klíčových tématech souvisejících s Čínou (5G sítě, čínské investice, demokratické protesty v Hongkongu, Tchaj-wan a Sin-ťiang) ve třech českých „alternativních médiích“ – Parlamentních listech, Sputniku a Aeronetu.
Komparativní studie v angličtině zaměrující se na mediální diskurz v Česku a Slovensku je dostupná zde a studii polského Sputniku a China Radio Itnernational (CRI) si můžete přečíst tady.
O výsledcích analýzy českého mediálního diskurzu si můžete přečíst v české studii.
Výsledky předchozí analýzy projektu MapInfluenCE zaměřené na téma 5G sítí v mainstreamových médiích poskytly týmu možnost zajímavého srovnání mediálního pokrytí daného tématu. Alternativní média se v pokrytí klíčových témat příliš nelišila od mainstreamových médií. Diskuzi o sítích páté generace dominovalo téma spojené s otazníky kolem čínské společnosti Huawei. Další čínská společnost ZTE byla zmíněna jen okrajově. Diskuze se točila zejména kolem bezpečnostních rizik a varování vydaných v různých zemích, se zvláštní pozorností věnovanou Spojenému království a Německu a tzv. Five Eyes (zpravodajské alianci Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Velké Británie a USA). Stejně jako v mainstreamových médiích se i články publikované v alternativních médiích zaměřovaly na strategie pro budování 5G sítí a spolupráci s partnery, zejména USA a EU. Otázka 5G byla významným bodem diskuze během návštěvy Mikea Pompea v České republice a návštěvy Andreje Babiše v USA.
Většina textů z velké části informovala o investicích do České republiky – investice do jiných zemí byly zmiňovány výjimečně. Ve srovnání s ostatními tématytedy debata více reflektovala místní podmínky. Mezinárodní kontext se omezoval na občasné zmínky o iniciativě Pás a stezka nebo situaci v jiných zemích.
Investice (nebo jejich nedostatek) byly často zmiňovány na pozadí česko-čínských vztahů, např. ve zprávách o návštěvách prezidenta Zemana v Číně, zejména v debatě o jeho možné návštěvě summitu platformy spolupráce zemí střední a východní Evropy s Čínou (tzv. “16+1“) na jaře 2020. S Milošem Zemanem se pojila i další zásadní témata, například snahy o sportovní diplomacii v doprovodu slavných českých sportovců Jaromíra Jágra a Pavla Nedvěda při jeho cestě do Číny. Podobně jako v českých mainstreamových médiích dominovaly diskurzu aktivity čínské společnosti CEFC, jejíž aktiva v roce 2018 převzala kvůli finančním problémům čínská státní společnost CITIC.
Klíčovými tématy souvisejícími s Hongkongem byly jednoznačně protesty proti extradičnímu zákonu a také pozdější zavedení nového zákona o národní bezpečnosti. Alternativní média pokrývala násilí související s protesty a srovnávala chování policie a demonstrantů. Články často citovaly proklamace čínských politických představitelů a snažily se vysvětlit postoj Číny k situaci v Hongkongu. Často byl zmiňován princip „jedna země, dva systémy“ a „vměšování do vnitřních záležitostí“ Číny. Alternativní média se také opět rozsáhle věnovala napětí mezi USA a Čínou, včetně amerického zákona o Hongkongu, změny právního postavení Hongkongu a uvalování vzájemných sankcí.
Tématu Sin-ťiangu se alternativní média věnovala nejméně často. Z hlediska pokrytí sub-témat byl prostor věnován Ujgurům, lidským právům, koncentračním táborům a česko-čínským vztahům. Objevovala se i témata „Západu“, sankcí, EU, USA, vnějších zásahů, popř. byl zmíněn islám. Mezi tématy byl uveden i terorismus a geopolitika, i když podstatně méně často.
Medializace tohoto tématu byla nejsilnější mezi červnem a říjnem 2020 v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a následnou eskalací bilaterálních vztahů, kdy čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil, že Vystrčil za cestu „draze zaplatí“. V souvislosti s návštěvou Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu se v textech objevovala tzv. politika jedné Číny a diskuse o roli Tchaj-wanu v česko-čínských vztazích. Značný prostor dostalo také geopolitické soupeření mezi USA a Čínou a aktivity Spojených států v regionu, včetně americké politiky vůči Číně a Tchaj-wanu.